Slapta gal ir pasiguodžiame, kad šį kartą vagys neapsilankė pas mus, bet ar pamąstome ką reikia padaryti, kad jie niekada pas Jus ir neapsilankytų. Skeptikai pasakys, kad tai neįmanoma užduotis ir jei vagys norės...
UAB „Levoriškis“ sako, kad tai įmanoma ir visai nesunkiai įgyvendinama. Pirmiausiai išsiaiškinkime ko labiausiai bijo vagis. Jiems labai nepatinka geros, tvirtos durys su sunkiai atrakinamomis (nupjaunamomis) spynomis, sunkiai išlaužiami/atidaromi langai, nedūžtantys langų stiklai, tvoros ir visa tai, kas Jūsų būstą ir jame esantį turtą daro sunkiai ir greitai pasiekiamą.
Skeptikai čia vėl pasakytų – nėra neatrakinamų spynų ir neišlaužiamų durų/langų, reikia tik tam laiko ir čia deja jie būtų teisūs, nes vagys labai retai eina vogti jei būste kažkas yra. Jie savo „darbą“ stengiasi nudirbti tada, kai Jūsų nėra namuose, kai jų niekas negali išgirsti, nemato ar sunkiai gali pamatyti. Savaime suprantama, kad jei vagystei jie pasirinks „tinkamą“ metą, tai jiems nereikės skubėti ir laiko jie turės pakankamai...
Tad padarykime taip, kad to laiko jie neturėtų. Klausiate kaip? Tai labai paprasta. Tereikia atsakyti į klausimą – ko labiausiai bijo vagys? JIE LABIAUSIAI BIJO BŪTI PASTEBĖTI, IŠGIRSTI, ATPAŽINTI IR SUGAUTI.
Toliau sukurkime priemonių ir veiksmų planą kaip tai padaryti. Kad Jums nereikėtų gaišti savo brangaus laiko, mes – profesionalai, jau 21 metus dirbantys šį darbą, padėsime ir patarsime kaip tai geriausiai padaryti.
Pradėkime nuo to, kad vagys labiausiai bijo būti pastebėti. Pastebima tendencija, kad vagysčių skaičius pradeda didėti ilgėjant tamsiam paros laikotarpiui. Tamsa yra geriausias vagių sąjungininkas ir kuo jos daugiau, tuo jie daugiau turi laiko vagystei įvykdyti. Tamsa ne tik paslepia vagis, bet ji dar ir papildomai jiems padeda – tamsūs būsto langai vakare ar keletą vakarų iš eilės – didelė tikimybė, kad šeimininkai išvykę ir namuose nieko nėra...
Šiandien nugalėti tamsą, pagrindinį vagių sąjungininką, labai paprasta. Pradėkime nuo paprastų lauko prožektorių su judesio detektoriais. Juos perkant svarbu pasirinkti ne halogenines, bet LED lempas turinčius prožektorius, kurie užtikrina gerą teritorijos apšvietimą ir mažas elektros energijos, o tuo pačiu ir pinigines sąnaudas. O jei įvertinsime tą faktą, kad jie įsijungs tik tada, kai kažkas pateks į judesio detektoriaus stebimą plotą, tai išlaidos elektros energijai sumažės iki minimumo. Renkantis LED prožektorius svarbūs yra du techniniai parametrai:
- LED lempos (diodo) veikimo trukmė, kuri turėtų būti ne mažesnė kaip 30 000 valandų;
- LED prožektoriaus galingumas, kuris turėtų prasidėti nuo 20W, kas atitiktų 100W galingumo halogeninį prožektorių.
Pasirinkus žemesnių parametrų LED prožektorius mes galime nepasiekti gero pastato išorės apšvietimo, o tuo pačiu įsigyti įrenginį, kurį reikės greitai keisti į naują, nes jo LED lempos veikimo resursas bus greitai išnaudotas. Atsiminkite – įrengdami gerą išorinį savo būsto (pastato) apšvietimą mes atimame vieną pagrindinių vagių sąjungininką – TAMSĄ, todėl čia taupyti tikrai nereikia. Juolab, kad šiandien LED prožektorių kainos yra prieinamos visiems, nes prasideda nuo – spausti čia.
Papildomai norime priminti, kad naktį esant geram teritorijos apšvietimui, mes labai padėsime vaizdo kameroms (apie jas kalbėsime vėliau), kurios stebės teritoriją ar būsto išorę. Jos galės užfiksuoti geresnės kokybės (raiškos) vaizdą, o tai padidins galimybę atpažinti vagį.
Tam, kad sudaryti žmonių buvimo iliuziją namuose ir atgrasinti vagis nuo minties eiti vogti reikia panaudoti du elektroninius įrenginius. Pradėkime nuo paprasčiausio programuojamo elektros tinklo jungiklio (komutatoriaus), kuris nustatytu laiku gali įjungti/išjungti stalinę lempą. Jei namuose sutemus viename ar keliuose languose atsiranda šviesa, tai reiškia kažkas sugrįžo namo, o jei įprastu laiku ji išsijungė – šeimininkai nuėjo miegoti. Jei dar jungiklį suprogramuosime taip, kad jis šviesą skirtingais laiko tarpais įjungs/išjungs skirtinguose kambariuose, tai iš išorės žiūrint atrodys, kad namuose yra daug žmonių, jie pastoviai juda ir todėl šiame name vagims nėra ką veikti.
Kitas elektroninis įrenginys, kuris labai patinka vagims – audio arba video telefonspynės. Sukurdami durų, vartelių atidarymo komfortą žmonėms, kurie gyvena tame name, mes nenorėdami to vagims įduodame paprastą instrumentą, kuris vieno mygtuko paspaudimu jiems leidžia greitai sužinoti (pasitikrinti) ar šiame būste yra žmonių. Jei kažkas atsiliepia į iškvietimo skambutį, tai reiškia, kad namuose kažkas yra, jei ne - būstas tuščias. Situacija labai greitai ištaisoma. Perkant (įrengiant) video ar audio telefonspynes reikia pasirinkti tokias, kurios turi integruotą GSM modulį – spausti čia.
Jo funkcija labai paprasta – sudaryti iliuziją, kad Jūs visada esate savo namuose. Turint tokį įrenginį pirmi iškvietimo signalai patenka į Jūsų būsto ragelį ar monitorių. Jei niekas neatsiliepia, tai GSM modulis iškvietimo skambutį per maksimaliai trumpą laiką persiunčia į šeimininko mobilų telefoną. Belieka telefone nuspausti atsiliepimo mygtuką, sužinoti kas pas Jus atėjo ir atsiprašyti, kad teks truputi palaukti kol Jūs galėsite atidaryti duris ar vartelius. Patikėkite jų atidaryti nereikės, nes vagis tikrai nelauks kol jį kažkas pamatys. Belieka pridurti, kad neatsiliepus vienam mobiliam telefonui iškvietimo signalas gali būti peradresuojamas antram ar trečiam mobiliam telefonui.
Na, o toliau imkimės svarbiausio – pastebėti ir sugauti vagį. Sugauti Jums gal ir nepavyks, o gal ir nereikia rizikuoti savo sveikata. Tą tikrai puikiai padarys policija arba saugos tarnyba. Jums belieka tik laiku pastebėti vagį ir apie tai jiems pranešti. Ir nemanykite, kad čia padės „smalsus“ kaimynas ar „budrus“ sargas. Tikrai ne, nes žmogus – silpniausia apsaugos grandis. Viską patikėkite profesionalioms apsaugos sistemoms. Jas mes siūlome suskirstyti į dvi grupes – išorės ir vidaus. Toliau pasistengsime išaiškinti kokios jos turi būti, kad maksimaliai padėtų apsaugoti Jūsų turtą ir sugauti vagis.
Pradėkime nuo išorės sistemų. Jos labiausiai nepatinka vagims, nes jos sudaro Jūsų būsto išorinę apsaugos zoną ir atima iš vagies jo antrą sąjungininką – LAIKĄ.
Kuo anksčiau arba toliau nuo Jūsų būsto apsaugos sistemos užfiksuoja pažeidėją, tuo anksčiau jos perduoda pavojaus signalą saugos tarnybai. Vagis skaičiuoja paprastai – jis turi maždaug 5-10minučių vagystei po to, kai suveikė sergėjimo sistema, nes maždaug tiek laiko reikia pavojaus signalui patekti į saugos tarnybos pultą ir saugos tarnybos ekipažui atvykti iki saugomo objekto.
Įsivaizduokite kokie gali būti nuostoliai jei vagis tą laiko limitą turės jau patekęs į Jūsų būstą ir tada, kai jis dar tik artinsis prie jo. Labai tikėtina, kad antru atveju nuostoliai bus lygūs nuliui, nes jam paprasčiausiai pritrūks laiko patekti į pastato vidų. Todėl idealiu apsaugos atveju perimetro ar teritorijos sergėjimo sistemas reikėtų įrengti tiesiai ant saugomo perimetro ar teritorijos išorinės ribos, t. y. tvoros arba šalia jos. Tačiau yra vienas bet...
Perimetrų ir teritorijų sergėjimo sistemos, pagal savo veikimo algoritmą, skirstomos į dvi dideles grupes:
- Aktyvines, kurios veikia siųstuvo imtuvo principu ir vieną apsaugos komplektą paprastai sudaro su detektoriai – spausti čia. Tarp detektorių paprastai sukuriama ištisinė apsaugos zona, kurios ilgis gali būti net iki 300 m. Judančio objekto atsiradimas šioje zonoje suformuoja aliarmo signalą.
- Pasyviniai, kurių veikimas pagrįstas įvairių signalų priėmimu iš saugomos teritorijos ir jų analize. Saugoma teritorija paprastai neviršija 15m x 15m ploto ir jos apsaugai pakanka vieno detektoriaus – spausti čia.
Prie viso šito reikia pridurti, kad aktyvinėms sergėjimo sistemoms reikalinga kiek įmanoma lygesnis reljefas ir jo saugojimo zonoje negali būti jokių stacionarių, o juo labiau judančių daiktų, pvz.: medžių.
Kaip matote sistemų reikimo principas, žinant sergėjimo sistemų veikimo principus, visiškai nesunku suprasti kaip jas panaudoti. Mes galime patarti rinktis taip:
- Aktyvines daugiau naudoti didelių teritorijų ar didelių objektų apsaugai. Jos ypač efektyvios kai naudojamos kartu su tvoromis;
- Pasyvinės labai tinka nedidelių objektų, nuosavų namų, sklypų ar net butų balkonų/terasų apsaugai.
Perimetrų ir teritorijų sergėjimui galima naudoti abi sistemas vienu metu ir sukurti labai patikimą apsaugos sistemą. Konkrečiu atveju geriausiai būtų pasikonsultuoti su specialistu, išmanančiu šias sistemas. Na, o jei nuspręsite rinktis patys, tai nepadarykite vienos pagrindinės KLAIDOS, kurią daro visi, kurie pasyvinius detektorius renkasi tik pagal kainą. NESIRINKITE IR NEPIRKITE PASYVINIŲ DETEKTORIŲ, KURIE NETURI APSAUGOS NUO JŲ UŽDENGIMO AR UŽDAŽYMO, T.Y. ANTIMASKINGO FUNKCIJOS. Pasyviniai detektoriai be šios funkcijos yra ženkliai pigesni, tačiau iš jų jokios naudos, nes juos uždengus ar užpurškus dažais jie praranda galimybę priimti signalus iš saugomos teritorijos ir apie šį praradimą niekam nepraneša, t.y. vagis iš anksto “pasiruošęs“ gali laisvai pro juos praeiti. Pasyviniai detektoriai, kurie turi apsaugą nuo uždengimo ar užpurškimo, iškart informuos apsaugos pultą ar objekto savininką, kad juos uždengė ar užpurškė. Tad galvokite ką darote ir nepirkite netinkamų apsaugos įrenginių, Jūs juk nenorite, kad Jūsų turtą saugotų miegantis sargas.
Nežiūrint į tai, kad mes pasirūpinome perimetro ar teritorijos sergėjimu, įrengėme gerus apsaugos detektorius ir atėmėm iš vagies sąjungininką – laiką, ženkime dar vieną žingsnį ir teritorijos sergėjimui sumontuokime vaizdo stebėjimo kameras.
Tai sargai, kurie niekada nemiegos ir vienodai gerai matys ir saugos Jūsų turtą tiek dieną, tiek naktį. Visa tai ką jie pamatys įrašykite į vaizdo registratorių ir vagystės atveju turėsite įrankį, kuris padės pamatyti kaip vyko vagystė, atpažinti vagį ir jį sugauti.
Vaizdo stebėjimo sistema taps lemiamu faktoriumi, kuris vagį galutinai atgrasins nuo minties eiti vogti pas Jus. Jam bus paprasčiau paieškoti „lengvesnio“ grobio kur jo niekas nematys ir nesugaus.
Kaip išsirinkti ir įsirengti gerai ir viską matančias kameras.
Pirmiausiai norime patarti kokių klaidų nereikia daryti norint įsigyti naujausią, geriausią ir mažiausiai kainuojančią vaizdo stebėjimo sistemą, o vėliau pamokysime kaip, net ir mažai išmanydami apie šias sistemas, galėsite nesunkiai išsirinkti ir sukomplektuoti viską gerai matančią ir puikiai veikiančią vaizdo įrangą.
Pirmą klaidą dažniausiai padarote tada, kai tvirtai nusprendžiate įsigyti/įsirengti vaizdo stebėjimo kameras, pagalvojate kur geriausiai jas įsigyti ir paskambinate pažįstamam meistrui ar draugui, kuris žino tokį auksarankį. Pasakysime paprastai – nedarykite to ir neklausykite ką Jums patarinės geri meistrai – jie dažniausiai norės parduoti tai, kas jau senai dulka jų ar jų pažįstamų garažuose ar pasiūlys tas sistemas, kurias išmoko montuoti prieš 10 ar daugiau metų. Meistrų naudojami argumentai – ši sistema yra pasenusi, neaiškios kilmės, nestabiliai dirbanti, aš jos niekada nemačiau, ar girdėjau sakant ir t.t., dažnai parodo ne jo kompetencijos ir kvalifikacijos lygį, o tik patvirtina tą faktą, kad jis senai buvo mokymuose, kuriuose buvo pristatomos naujesnės, geresnės ir technologiškesnės sistemos. Svarbiausias meistro posakis – „šią sistemą renkasi visi“, turi galutinai Jus įtikinti baigti gaišti savo laiką su juo ir paieškoti to, kuris parinks tik JUMS LABIAUSIAI TINKANTĮ TECHNINĮ SPRENDIMĄ ir pasiūlys įrangą išsirinkti iš bent kelių žinomų gamintojų/tiekėjų.
Stenkitės nepirkti įrangos pas meistrus, nes visada už ją permokėsite. Visiems žinomas faktas – meistrai/instaliatoriai įrangos neimportuoja ir todėl negali pasiūlyti gerų kainų.
Mes manome, kad meistrų/instaliatorių darbas yra gerai instaliuoti, sujungti ir suderinti tai, ką Jūs išsirinkote ir nupirkote. Jie turi turėti kvalifikaciją patvirtinančius atestatus, išduotus ne vėliau kaip prieš du metus, turėti įrankius ir žinias, reikalingas planuojamam darbui atlikti ir savo atliktam darbui suteikti 5-RIŲ METŲ GARANTIJĄ.
Antra klaida – vaizdo stebėjimo įrangą rinktis ir pirkti internete. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo labai paprasta, vilioja didelis pasirinkimas, greitas pristatymas, tikrai labai žemos kainos, bet mūsų ilgametė su klientais bendravimo patirtis sako, kad dažniausiai tai tolygu juodos katės pirkimui juodame maiše.
Internetinių parduotuvių pardavimų arkliukas yra žema kaina ir kuo ji žemesnė, tuo daugiau jie gali parduoti, o tuo pačiu uždirbti. Deja dažnai internetinėje parduotuvėje pirkėjas perka tik kameros paveiksliuką, po kuriuo smulkiai išvardinta (arba ne) keletas tos kameros parametrų ir stambiu šriftu išryškinta „patraukli“ kaina. Tai yra minimali informacija pirkėjui suvilioti ir čia viskas gerai, tačiau blogai yra tai, kad tai nėra pagrindinė informacija, kuri pirkėjui leistų suprasti ar perkamas daiktas jam tiks. Dažniausiai pagrindiniai kameros parametrai, kurie nulemia jos gerą darbą (raiška, jautrumas, gebėjimas gerai matyti naktį, tinkamumas dirbti lauko sąlygomis ir t.t.) nutylimi, o tai reiškia, kad parduodamas neaiškios kokybės įrenginys už mažą kainą. Nusipirkus ir įjungus tokią kamerą dažnai vaizdas būna neryškus, nekontrastingas, o blogiausia kas gali nutikti, kad kameros programinis aprūpinimas gali nesutapti su vaizdo registratoriaus programiniu aprūpinimu ir tokia sistema paprasčiausiai neveiks. Trumpo detektyvo siužeto vertas nuotykis jūsų lauks, kai norėsite šią kamerą pakeisti į jums tinkančią ir gerai veikiančią. Naujas iššūkis bus garantinio laikotarpio metu (šiandien įstatymu nustatytas terminas 2 metai) nustojusią veikti įrangą pakeisti į veikiančią. Finale viskas gali baigtis taip kaip liaudis sako - „pinigai į balą“.
Šiandien internetas ir jame esanti informacija, forumai, straipsniai bei internetinės parduotuvės gali tapti pirmu mokytoju, kuris leistų paviršutiniškai susipažinti su šiuo metu esamu vaizdo stebėjimo sistemų techniniu ir kainų lygiu, padėtų sužinoti kurie gamintojai užima lyderių pozicijas ir kas juos atstovauja vietinėje rinkoje. Naudokitės interneto suteikiamais privalumais protingai ir pasistenkite elgtis taip, kad šio mokytojo pamokos jums nekainuotų labai brangiai.
Tikriausiai iš viso aukščiau pasakyto supratote, kad geriausiai ir protingiausiai vaizdo stebėjimo sistemą pirkti pas profesionalius šios įrangos tiekėjus, kurie:
- Yra oficialūs gamintojo atstovai ir gali pateikti tai liudijančius sertifikatus;
- Gali įrangą pasiūlyti išsirinkti ne iš katalogų, o pademonstruoti ją „gyvai“ veikiančią savo prekybiniuose salonuose ir praktiški parodyti vienos ar kitos įrangos privalumus ar trūkumus. Būtų labai praktiška jei šis ekspozicinis salonas rastųsi netoli Jūsų gyvenamos vietos;
- Sugeba ne tik parduoti jums reikalingą vaizdo kamerą, bet moka, žino ir gali patarti kaip ją integruoti į jau esamą ar naujai kuriamą vaizdo stebėjimo sistemą;
- Visada suranda jums labiausiai tinkantį techninį sprendimą, o esant poreikiui moka paruošti sistemos techninį projektą;
- Reikiamą vaizdo įrangą gali pasiūlyti įsigyti čia ir dabar, nedalinti beprasmių pažadų viską suruošti/sukomplektuoti per artimiausią laikotarpį;
- Turėtų lanksčią ir konkurencingą kainų politiką, būtų linkę derėtis ir mokėtų pasiūlyti geriausią įrangą už priimtiniausią kainą;
- Jūsų įsigytai įrangai suteiktų dviejų (ir daugiau) metų garantinį laikotarpį ir pridėtų parduodamos įrangos gamintojo įgaliojimą/sertifikatą, įgaliojantį tai daryti;
- Kaip didelis bonusas jums bus tai, jei pardavėjas turės savo ar rekomenduos jam gerai žinomus, šios įrangos instaliavimo mokymus išklausiusius, instaliatorius, kurie jūsų visą nupirktą įrangą tinkamai instaliuos, sujungs ir suderins.
Sakote tokių firmų Lietuvoje nėra – netiesa, žvilgtelėkite į šią internetinę svetainę www.levoriskis.com – tikimės surasite viską ko jums reikia.
Skeptikai šioje vietoje gali pasakyti, kad įrangos pardavėjas gali būti suinteresuotas parduoti tik jam daugiausiai pelno duodančią vaizdo stebėjimo įrangą, kuri plius gali būti ir ne geriausių techninių parametrų. Gali, bet kad to neatsitiktų pirkėjas eidamas pirkti vaizdo stebėjimo įrangos turi turėti minimalų žinių kiekį, kuris leistų jam suprasti ar pardavėjas yra sąžiningas, siūlo naujausią įrangą, tikrai tai ko reikia pirkėjui ir ar nebando jo apgauti. Pirkėjo techninė užduotis pardavėjui turi skambėti taip – man reikia vaizdo kamerų, kurios užfiksuotų vagies veiksmus ir jo veidą.
Kad būtų viskas aišku ir paprasta sugrupuokime kameras ir nustatykime minimalius techninius parametrus, kurie leistų atpažinti vagies veidą. Kameros, o tuo pačiu ir vaizdo stebėjimo sistemos, šiandien skirstomos į dvi grupes:
- Analogines;
- Tinklines (IP).
Renkantis vieną ar kitą grupę svarbiausia, atkreipti dėmesį į pagrindinius įrangos parametrus ir nesirinkti prastesnių parametrų nei:
ANALOGINĖ KAMERA:
- Raiška ne mažiau 1000 televizinių eilučių;
- Jautrumas ne mažiau 0,01 Lux;
- Naktį kameros stebimas plotas apšviečiamas naudojant infraraudonųjų (IR) spindulių LED diodus atstumu iki 20 m – 40 m;
- Universalus, vandeniui nelaidus (IP66) antivandalinis korpusas su tvirtinimo kronšteinu;
- Integruotas kintamo židinio nuo 2,8 mm iki 12 mm objektyvas;
- Darbo temperatūros diapazonas neprastesnis kaip nuo -30°C iki +60°C;
- Kamera turi turėti diena/naktis funkciją, automatinį jautrumo, ryškumo ir baltos spalvos balanso reguliavimą, priešpriešinės šviesos (BLC) kompensavimą;
- Konkurencinga kaina už kurią šiandien galima nusipirkti nurodytų parametrų vaizdo kamerą svyruoja nuo 150,00 Lt (43,44 Eur) su PVM iki 260,00 Lt (75,30 Eur.) su PVM – platesnį asortimentą rasite čia.
TINKLINĖ IP KAMERA:
- Raiška ribose 1,3 - 3 Megapikseliai (MP), optimaliausiai 2 MP raiška;
- Kameros perduodamas kadrų skaičius per sekundes su 2 MP raiška ne mažesnis 25 kadrai;
- Naktį kameros stebimas plotas apšviečiamas naudojant infraraudonųjų (IR) spindulių LED diodus atstumu iki 20 m – 30 m;
- Universalus, vandeniui nelaidus (IP66), antivandalinis korpusas su tvirtinimo kronšteinu;
- Integruotas kintamo židinio nuo 2,8 mm iki 12 mm objektyvas;
- Operacinė sistema LINUX ir būtinai palaiko protokolą ONVIF 2.4;
- Dviejų arba trijų informacijos perdavimo srautų palaikymas vienu metu (H.264/H.264H/MJPEG);
- Komplekte turi būti nemokamos programos vaizdo peržiūrai per vietinį kompiuterinį tinklą, internetą, mobilųjį telefoną ar delninį kompiuterį;
- Jungiama prie 12V stabilizuotos įtampos tinklo, PoE funkcija – didelis privalumas;
- Darbo temperatūros diapazonas neprastesnis kaip nuo -30°C iki +60°C;
- Konkurencinga kaina už kurią šiandien galima nusipirkti nurodytų parametrų vaizdo kamerą svyruoja nuo 230,00 Lt (66,61 Eur) su PVM iki 390,00 Lt (112,95 Eur.) su PVM – platesnį asortimentą rasite čia.
VAIZDO REGISTRAVIMO/ĮRAŠYMO ĮRENGINYS
Čia mes Jūsų nevarginsime techninių parametrų gausa. Jums tereikia žinoti, kad pardavėjo pasiūlytas įrenginys privalo:
- Užrašyti vaizdą (o tuo pačiu ir vagių veidus) su maksimalia raiška, kuri turi atitikti jūsų nusipirktų kamerų perduodamo vaizdo raišką. Didesnės raiškos įrenginį pirkti galima, bet mažesnės NE;
- Kameros vaizdas turi būti įrašomas maksimaliu greičiu, t. y. 25 kadrai per sekundę (k/s). Jei perkate 4 kanalų įrašymo įrenginį, tai visų kanalų suminis vaizdo įrašymo greitis turi būti 100 k/s, jei 8 – tai 200 k/s, jei 16 – tai 400 k/s ir t.t. Jei vaizdo įrašymo greitis bus mažesnis, tai gali atsitikti taip, kad greitai judantis vagis gali praeiti pro kameras, bet jo veidas nebus įrašytas – technikų kalba šnekant „liks tarp kadrų“.
- Kartais norint sumažinti įrašymo įrenginio kieto disko (HDD) talpą, reikalingą visų turimų kamerų vaizdams užrašyti, mažinamas įrašomos informacijos kiekis, t. y. įrašomų kadrų skaičius ir įrašomo kadro (vaizdo) raiška. Mes kategoriškai nerekomenduojame to daryti, nes taip galite prarasti svarbią informaciją, reikalingą vagiui atpažinti, o vėliau jį sugauti. Pirkite tik tą vaizdo įrašymo įrenginį, kuris turi vaizdo įrašymo funkciją nuo judesio. Toks įrenginys vaizdą įrašo tik tada kai kameros stebimoje teritorijoje kažkas juda, pvz. eina žmogus, važiuoja mašina, sėlina vagis... Ši protinga vaizdo įrašymo įrenginio funkcija leidžia ženkliai, neprarandant svarbios informacijos, sumažinti kieto disko talpą, o tuo pačiu kažkiek atpiginti vaizdo įrašymo sistemos kainą.
- Turėti interneto prijungimo lizdą ir NEMOKAMAS programas vaizdo peržiūrai per vietinį kompiuterinį tinklą, internetą, mobilų telefoną, darbo arba planšetinį kompiuterį.
Toliau galime palinkėti tik sėkmingo pirkimo. Jūs dabar žinote ko jums reikia, tad nenuolaidžiaukite pardavėjui, nepirkite prastesnės įrangos ir netikėkite pardavėjo pažadu – „jokio skirtumo nepamatysite, viskas ir taip veiks gerai“. Žinokite, ne jis vienas parduoda vaizdo stebėjimo sistemas ir jei jis neturi to, ko jums reikia, tai nereiškia, kad to neturi kiti.
O dabar atsakysime į dar du jūsų klausimus, kuriuos paprastai užduoda dauguma mūsų klientų. Kiek kamerų reikia sumontuoti, kad aš viską matyčiau? Prieš atsakant į šį klausimą prisiminkime kodėl mes norime įsirengti vaizdo stebėjimo kameras – tam kad pamatytum kaip įvyko vagystė, nufilmuotume vagies veidą, vėliau jį policija atpažintų, sugautų ir nubaustų. Tarp visų šių norų nėra noro viską matyti. Jis aišku gali būti, tačiau norint viską gerai matyti reikia žymiai daugiau kamerų, nei norint matyti tik tai ko reikia norint sugauti vagį.
Žmogus, norėdamas atpažinti ateinantį žmogų ar pamatyti toliau stovinčios/važiuojančios mašinos numerį, turi susiaurinti savo stebimą (matomą) plotą ir visą dėmesį sukoncentruoti tik į jį dominantį objektą. Daugeliu atveju bičiulio veidą pavyks atpažinti tik jam iki jūsų priartėjus 30-50 metrų atstumu. Žmogus negali stebėdamas didelį plotą (žiūrėdamas palčiai), tuo pačiu metu, jame išskirti ir atpažinti atskirų daiktų, esančių toliau nei už 30 metrų. Netikite – pabandykite. To negali padaryti ir vaizdo kamera. Todėl renkantis kamerų skaičių reikia žinoti, kad visos stacionarios kameros (analoginės ir IP) vagies veidą atpažins tik tuo atveju jei jis nebus nuo kameros nutolęs toliau kaip 15-30 metrų. Vadovaujantis šiuo atstumu nesunkiai galite suskaičiuoti kiek kamerų reikia jūsų konkrečiam objektui stebėti.
Antras klausimas – kas bus jei vagis ateis užsidengęs veidą? Taip, jis praeis pro kameras ir mes jo veido nepamatysime (neužrašysime). Tačiau mes pamatysime kaip jis buvo apsirengęs, užrašysime jo eiseną ir daug kitų detalių, kurios irgi gali padėto atpažinti vagį. Įrengiant vaizdo stebėjimo sistemą vagims reikia paruošti nedidelę staigmeną – įrengti vieną ar kelias slaptas vaizdo kameras, tokias kaip Slapta kamera SIGNA VCS J11. Jos padarys tai, ko nesugebėjo padaryti stacionarios matomos kameros ir bausmės vagiui nepavyks išvengti.
Toliau, norint užtikrinti patikimą savo turto apsaugą, belieka atlikti paskutinį darbą – patalpose įrengti apsaugos signalizaciją. Jos pagrindinis tikslas pasiųsti pavojaus signalą, kai vagis bando patekti ar jau pateko į saugomas patalpas. Apsaugos signalizacijos sistemą paprastai sudaro šie komponentai:
- Centralinis apsaugos pultas/centralė;
- Magnetokontaktiniai detektoriai, kurie reaguoja į langų ar durų atidarymą/išlaužimą;
- Stiklo dūžio detektoriai, kurie reaguoja į daužomo stiklo garsą;
- Judesio detektoriai, kurie fiksuoja judančio objekto atsiradimą jų saugomoje patalpoje;
- Signaliniai ir garsiniai įrenginiai, kurie sukelia triukšmą vagiui patekus į saugomą objektą;
- Informacijos perdavimo įrenginiai, kurie suveikus apsaugos sistemai pavojaus signalą perduoda šeimininkui ir saugos tarnybai.
Šių aukščiau išvardintų įrenginių yra didelė įvairovė ir atskirai apie juos nediskutuosime. Pateiksime tik keletą praktiškų patarimų kaip teisingai sukomplektuoti ir įsirengti patikimą turto apsaugos signalizaciją. Posakis „sviestu košės nepagadinsi“ galioja ir komplektuojant apsaugos sistemą. Jei Jūs savo turto apsaugai panaudosite visus mūsų aukščiau išvardintus apsaugos komponentus, tai savo būsto apsaugą patikėsite sargui, kuris patikimai jį saugos, per patį trumpiausią laiko tarpą užfiksuos vagies bandymą patekti į jį, laiku pasikvies pagalbą ir sugaus vagį. Mažinant apsaugos komponentų skaičių mes proporcingai susilpniname savo turto saugumo laipsnį ir vagiui suteikiame daugiau galimybių jį nugvelbti. Kokio patikimumo apsaugos sistemą galutiniam variante įsirengsite priklausys nuo jūsų (jūs mokate už apsaugos įrangą ir jos kiekį), tačiau į šiuos profesionalų patarimus privalote įsiklausyti:
- Pirmame aukšte esančių patalpų apsaugai naudokite tik judesio detektorius, kurie yra apsaugoti nuo uždengimo ar užpurškimo (turi „antimasking“ funkciją), kurių asortimentą rasite čia;
- Jei saugomose patalpose bus laikomi gyvūnai (katės, šuniukai ir t.t.), tai šių patalpų apsaugai naudokite judesio detektorius, kurie nereaguoja į atitinkamo dydžio/svorio gyvūnus, ir kurių asortimentą rasite čia;
- Apsaugos pulto/centralės zonų skaičius turi atitikti apsaugai pasirinktų komponentų skaičių, kurių asortimentą rasite čia;
- Informacijos perdavimo įrenginio maitinimui naudokite atskirą maitinimo šaltinį su integruotu rezerviniu akumuliatoriumi, kurio talpa neturėtų būti mažesnė kaip 7 Ah;
- Sujungimo linijoms tarp apsaugos pulto ir apsaugos komponentų naudokite tik ekranuotus laidus ir kabelius, kurių asortimentą rasite čia;
- Apsaugos sistemos instaliavimo ir pajungimo darbus patikėkite atlikti tik profesionaliems instaliatoriams ir jokiu būdu to neduokite daryti statybininkams, elektrikams ar santechnikams;
- Sumontavus apsaugos sistemą sudarykite sutartį su specializuota apsaugos firma, kurią reikia rinktis ne pagal kainą, o pagal trumpiausią atvykimo į jūsų objektą laiką. Būtų labai šaunu jei tuo pačiu sudarytumėte sutartį ir su draudimo kompanija;
- Konkurencinga kaina už kurią šiandien galite nusipirkti apsaugos sistemos komponentus yra ši:
a. Apsaugos pultas/centralė (komplekte su korpusu, transformatoriumi ir valdymo klaviatūra) – nuo 210,00 Lt (60,82 Eur) su PVM;
b. Paprastas judesio jutiklis – nuo 20,00 Lt (5,80 Eur) su PVM;
c. Judesio jutiklis su antimaskingo funkcija – nuo 84,00 Lt (24,33 Eur) su PVM;
d. Informacijos perdavimo įrenginys – GSM modulis – nuo 290,00 Lt (83,99 Eur) su PVM.
Tuo atveju, kai Jūs apsaugos sistemą norėsite įsirengti objekte, kuriame nėra galimybės įrengti laidinių sujungimo linijų ar tam jau neturite laiko, nes išvykstate rytoj ir šiandien turite įsirengti apsaugą, mes siūlome instaliuoti belaides apsaugos sistemas, kurių asortimentą rasite čia.
Tiesa atskiri komponentai bus brangesni, tačiau instaliavimo darbai labai atpigs. Galime užtikrinti, kad šiandien belaidės apsaugos sistemos turi visus, patikimai turto apsaugai reikalingus komponentus, jie dirba stabiliai ir patikimai, o jų priežiūra minimali (akumuliatoriai tarnauja 3-4 metus). Tai tikrai puiki alternatyva iš pirmo žvilgsnio beviltiškoje situacijoje.
Jūsų turto apsaugos sistemos gali būti įdiegiamos ir atvirkštine tvarka nei mes čia viską surašėme, t.y. galima pradėti nuo patalpų apsaugos signalizacijos ir pabaigti teritorijos ir pastatų apšvietimu. Svarbiausia reikia įdiegti kuo daugiau ir įvairesnių apsaugos priemonių ir vagims sudaryti kuo daugiau kliūčių. Nepamirškite TIKRAS TURTAS – GERAI APSAUGOTAS TURTAS.
Straipsnio autorius
Giedrius Taraškevičius