1 2 3

Europietiška kokybė padės sutaupyti!

Rinkoje daugėja Kinijoje pagamintos įrangos, kuri efektyviai tarnauja tik 2-3 metus. Europietiška produkcija, nors ir brangesnė, tačiau net ir po 5 metų veiks taip pat sklandžiai.

Pamirškite rūpesčius dėl priežiūros!

Nemontuokite, netaisykite ir nederinkite apsaugos ir vaizdo stebėjimo sistemų patys. Mes nesakome, kad Jūs to nemokate, tačiau kvalifikuoti meistrai tai padarys greičiau, geriau ir pigiau...

Ar jaučiatės saugūs savo namuose?

Kasmet šimtai žmonių praranda savo turtą dėl įsilaužimų į namus ar gaisro juose. Užkirskite tam kelią ir įsirenkite apsaugos ir priešgaisrines sistemas, kurios užtikrins patikimą Jūsų turto apsaugą.

Pjaunanti viela Concertina

Pastaruoju metu kariuomenės rengiami konkursai parodė, kad juos organizuojantys asmenys (mes manome jie tai daro nepiktybiškai) nelabai supranta ką jie nori pirkti ir kokius pagrindinius techninius parametrus/specifikacijas turi nurodyti konkurso sąlygose.

Dažniausiai aprašant perkamą produktą nurodomi 2-3 parametrai, kurie iš esmės nieko nepasako apie norimą įsigyti gaminį. Trumpai visa tai skamba panašiai taip – “Kariuomenė perka šovinius” – nenurodant nei kokiam ginklui, nei kalibrui jie bus naudojami. Nežinau ar taip turėtų elgtis Lietuvos kariuomenė, kuri yra NATO aljanso narė ir kurios vienas pagrindinių tikslų visomis turimomis priemonėmis apginti savo šalį ir jos piliečius. Tad toliau pakalbėkime apie tai, kaip įsigyti nors vieną efektyvią gynybos priemonę – PJAUNANČIĄ VIELĄ CONCERTINA.

Mes visi puikiai žinome spygliuotą vielą ir kaip ji atrodo (1 pav.).

 

Spygliuota viela

 1 pav. Spygliuota viela

 

Šis gaminys labai ilgą laikotarpį buvo naudojamas kaip pagrindinė priešininko gyvos jėgos sulaikymo ir saugomų teritorijų aptvėrimo priemonė, tačiau turėjo keletą esminių trūkumų:

  • Ją buvo lengva nukirpti;
  • Ji greitai surūdydavo ir pradėdavo lūžinėti/trūkinėti;
  • Spygliukai buvo reti ir nepasižymėjo dideliu kibumu/sulaikymu;
  • Montavimas buvo ilgas ir daug darbo bei laiko reikalaujantis procesas;
  • Panaudojimas – praktiškai vienkartinis.

Todėl praeito šimtmečio viduryje Anglijoje buvo sukurtas naujas gaminys pavadinimu “Razor wire” – pažodžiui išvertus reikštų „Skustuvas ir viela“.

Ši viela vietoj spyglių turėjo peiliuko/pjūkliuko formos/profilio elementus, kurie buvo iškirsti iš skardos ir užpresuoti/užspausti ant plieninės vielos. Todėl greitai šis gaminys buvo pradėtas vadinti pjaunančia viela (2 pav.), nes vielos elementai/profiliai ne tik skaudžiai durdavo, bet ir efektyviai pjaudavo (dviejų šalia esančių profilių minimalus pažeidžiamas žmogaus odos plotas iki 3 cm2).

 

Pjaunanti viela

2 pav. Pjaunanti viela

 

Lyginant su spygliuota ši pjaunanti viela turėjo daug pranašumų bei puikiai atitiko armijos poreikius. Laikui bėgant ją plačiai pradėjo naudoti teritorijų – pasienio ruožą, oro uostų, karinių bazių, strateginių objektų ir t.t. teritorijų aptvėrimui. Pjaunanti viela gera tuo, kad:

  • Sunkiai nukerpama, nes viela ant kurios užspresuojami sulaikantys elementai, gaminami iš sutankinto specialaus plieno, tuo pačiu išsaugant jo tamprumą arba kitaip tariant padarant jį atsparų tempimui ir nutraukimui;
  • Sulaikantys elementai/pjūkliukai išdėstyti labai tankiai ir simetriškai, iš abiejų vielos pusių, kas užtikrina gerą kibimą/sulaikymą, plius jie šalto valcavimo būdu gaminami iš nestoros (bet tvirtos), mažai anglies turinčio kietinto plieno skardos, todėl pasižymi dūrimo ir pjovimo efektais vienu metu;
  • Viela ir skarda padengiama cinku arba kadmiu, todėl tampa atspari korozijai ir ilgą laiką nerūdija;
  • Montuojama analogiškai kaip ir spygliuotą vielą (tiesiant atskiras juostas), bet norint padidinti sulaikymo efektą ir pagreitinti montavimą dažniausiai naudojama spiralinė pjaunanti viela (apie jos savybes pakalbėsime vėliau);
  • Panaudojimas – daugkartinis.

Norint pasiekti geresnį priešininko gyvosios jėgos ar karinės technikos sulaikymo efektą, pjaunanti viela buvo tobulinama ir kuriami vis nauji pjaunančių/duriančių elementų formos/profiliai. Kad vartotojai galėtų lengvai orientuotis atsiradusiame įvairių gaminių asortimente buvo sugalvoti ir Europoje patvirtinti/užpatentuoti pjaunančios vielos pavadinimai, kurie iš principo atspindi pjaunančios vielos pjaunančio/duriančio elemento formą/profilį. Šiandien yra populiariausi šie septyni (3 pav.).

 

Pjaunančios vielos pavadinimai

3 pav. Pjaunančios vielos pavadinimai

 

Šie gaminių pavadinimai yra susieti su konkrečiomis techninėmis specifikacijomis, kurių turi laikytis kiekvienas šio gaminio gamintojas. Gaminio techninė specifikacija apibūdina esmines gaminio technines, konstrukcines, saugumo ir eksploatavimo savybes. Kai kurių šalių gamintojai šias technines specifikacijas, vadovaudamiesi Europos parlamento ir tarybos reglamento nustatyta teisės aktų tvarka patvirtino kaip europines technines specifikacijas, suteikiant joms standartų ar techninių liudijimų statusą.

Gaminiai, kurie gaminami pagal (konkrečias) technines specifikacijas, turi griežtai atitikti jų reikalavimus, o jų atitiktis/įvertinimas atliekamas pagal gamintojo pateiktas atitikties deklaracijas/sertifikatus. Atitikties deklaracijas/sertifikatus gali pateikti ir toje šalyje gamintoją oficialiai atstovaujantis įgaliotasis atstovas ar platintojas (pardavėjas). Tačiau šiuo atveju su jo pateiktomis gaminio atitikties deklaracijomis/sertifikatais turi būti būtinai pateikta ir gamintojo sertifikatas/deklaracija, kuria jis oficialiai, nurodytoje šalyje, konkretų įgaliotą atstovą ar platintoją (pardavėją) įgalioja prekiauti jo gaminiais bei teikti jiems garantijas. Reikia nepamišti, kad įgaliotas atstovas ar platintojas (pardavėjas) šalia šių dviejų dokumentų turi būtinai pateikti ir gamintojo išduotos gaminio atitikties deklaracijos/sertifikato kopiją (tinkamai patvirtintą). Gaminio techninių specifikacijų ir tinkamų atitikties deklaracijų/sertifikatų nebuvimas reiškia viena, kad gaminys gaminamas jų neprisilaikant ir jo kokybiniai ir eksploataciniai parametrai bus žymiai prastesni nei gaminių, turinčių ir atitinkančių jas. Tokio gaminio naudojimas yra nesaugus ir jis negali būti perkamas ir naudojamas. Tinkamų gamintojo atstovavimo įgaliojimų nebuvimas reikš, kad jūs perkate neaiškios kilmės/gamintojo gaminį (dažniausiai su suklastotu sertifikatu/deklaracija), kuriam nebus taikoma jokia garantija.

Toks pjaunančios vielos gamybos ir atitikties reglamentavimas buvo būtinas, nes į Europos rinką iš Rytų šalių pradėjo plūsti neaiškios kilmės ir neaiškios kokybės gaminiai, kurie dažnai neteisėtai buvo pavadinami Europoje gaminančios pjaunančios vielos pavadinimais. Įvedus šį reglamentavimą Rytų šalių gamintojai tų pačių pavadinimų bei pjaunančių elementų formos/profilio naudoti negalėjo (nes grėsė teisinė atsakomybė), todėl sugalvojo naujus savo pjaunančios vielos pavadinimus ir pjaunančių elementų formas/profilius. Šiandien žinomi šie (4 pav.) 6 populiariausi.

 

Rytų šalių gaminamos pjaunančios vielos pavadinimai

4 pav. Rytų šalių gaminamos pjaunančios vielos pavadinimai

 

Jei atidžiau panagrinėsime 3 ir 4 paveiksliukus, tai pastebėsime, kad kai kurie gaminiai savo forma yra labai panašūs, yra tik nedideli matmenų skirtumai. Turbūt mes visi suprantame, kad tai ne atsitiktinumas ir ko tuo panašumu siekiama. Noriu pastebėti, kad gaminius siejantis panašumas nėra tolygus jų kokybiniam panašumui – tikrai ne. Visiškai nereiškia, kad Rytų šalyse pagamintas ir savo forma panašus gaminys turės tokius pačius ir techninius parametrus – dažniausiai jie bus prastesni, nes siekiant pagaminti kuo pigiau bus naudojamos pakartotinai perdirbamos medžiagos ar papildai, todėl gaminys bus netamprus, trapus ir lankstus, naudojamas plonesnis cinko sluoksnis - greičiau surūdys ir t.t.

Dabar aš pateiksiu pavyzdį iš vieno konkurso kaip kariuomenė pirkdama vielą aprašo jos techninius reikalavimus (5 pav.).

 

Konkurso pjaunančios vielos techniniai reikalavimai

5 pav. Konkurso pjaunančios vielos techniniai reikalavimai

 

Galima siūlyti bet kur ir bet kaip pagamintą gaminį ir nesunkiai laimėti, nes čia nugalėtoją lems tik kaina. Bet to nebūtų, jei konkurso organizatorius žinotų (o jis tikrai privalo žinoti), kad iš Rytų šalių gaminiai į Europos sąjungos rinką gali būti tiekiami, parduodami ir pripažįstami tinkamais naudoti, tik tuo atveju jeigu jie atitinka darniojo standarto ar Europos techninio liudijimo reikalavimus, o kai tokių specifikacijų nėra, - nacionalinės techninės specifikacijos, pripažintos Europos Sąjungoje reikalavimus.

Išimtinais atvejais, kai gaminys nėra labai svarbus esminių reikalavimų požiūriu ir jeigu jis neatitinka europinių techninių specifikacijų reikalavimų, gaminio tinkamumą naudoti gali patvirtinti Europos sąjungos paskelbtosios (notifikuotos) įstaigos sertifikatas. Europos komisija sudaro, prižiūri, periodiškai tikrina ir oficialiai skelbia tokių įstaigų sąrašus. Be šių, Europos sąjungos reikalavimus atitinkančių atitikties įvertinimo sertifikatų/deklaracijų, Rytų šalių gamintojų Europoje/Lietuvoje įgaliotų atstovų ar platintojų (pardavėjų) išduoti sertifikatai/deklaracijos yra negaliojantys ir tokius gaminius tiekti į Europos sąjungą draudžiama.

Iš viso to seka išvada - visais pjaunančios vielos įsigijimo atvejais ir net tais atvejais, kai perkančioji organizacija skelbdama konkursą to neprašo (ar pamiršta padaryti), turi būti pateikti dokumentai, įrodantys gaminio tinkamumą naudoti ir atitikimą esminėms produkto charakteristikoms.

Tokių reikalavimų neįrašymas į gaminių pirkimo sąlygas nereiškia, kad jų neprivalu laikytis, o jų nesilaikymas tolygus Lietuvos respublikos teisės aktų reikalavimų pažeidimams, ko tikrai neturi daryti perkančioji organizacija – ypač Lietuvos kariuomenė.

Taigi Europos Sąjungoje taikoma produktų atitikties įvertinimo sistemos paskirtis – pašalinti grėsmes (gyvybei, šalies ekonomikai, aplinkai), kurias gali sukurti nesaugūs, neatitinkantys privalomųjų saugos bei esminių produktų charakteristikų reikalavimų gaminiai ir kliūtis prekėms laisvai judėti. Ši sistema reikalinga, kad produktų atitikties įvertinimas būtų objektyvus, nešališkas ir neiškiltų papildomų sunkumų. Ši sistema visoje Europos Sąjungoje užtikrina sąžiningą konkurenciją, kuri yra pagrindinis ekonomikos ir šalies gerovės augimo variklis.

Toliau norėčiau ypatingą dėmesį atkreipti į „Ultrabarb™“ profilio pjaunančią vielą (6 pav.).

 

„Ultrabarb™“ profilio pjaunanti viela

6 pav. „Ultrabarb“ profilio pjaunanti viela

 

Palyginimui pateikiame standartinio „Medium“ profilio pjaunančią vielą (7 pav.).

 

Standartinio „Medium“ profilio pjaunanti viela

7 pav. Standartinio „Medium“ profilio pjaunanti viela

 

Iš pirmo žvilgsnio tai labai panašūs gaminiai, tačiau iškart noriu išskirti tris „Ultrabarb™“ profilio pranašumus:

  • Pjaunančio/duriančio elemento formą sudaro ne tik pjaunantys elementai, bet ir nuolatinės centrinės sustiprinto plieno juostos, kurios simetriškai užpresuojamos ant vielos. Todėl perkirpti šią vielą tampa daug sunkiau, nes kerpant vielą papildomai reikia nukirpti ir sustiprinimo juostas.
  • Itin tampraus plieno nuolatinė sustiprinimo juosta padidina pjaunančios vielos atsparumą nutraukimui bei sulenkimui (gniuždymui). Aštrūs sustiprinimo juostos kraštai padidina pažeidžiamos/įpjaunamos odos plotą.
  • Pjaunančio/duriančio elemento aštresni ir ilgesni ašmenys padaro gilesnius įpjovimus ir didesnius sužalojimus bei užtikrina efektyvesnį priešininko gyvosios jėgos sulaikymą.

Ultrabarb™ profilio pjaunanti viela ypatingai gerai tiko įvairių stacionarių gynybinių užtvarų įrengimui, kariuomenės postų, amunicijos sandėlių ar karinių objektų aptvėrimui. Tačiau pradėjus ją naudoti įvairioms treniruotėms, mokymams ar pratyboms kaip laikinas, t.y. mobilias užtvaras, kurios po pratybų yra demontuojamos, buvo pastebėta, kad ilgesni pjaunančio/duriančio elemento ašmenys užsilanksto ir viela dalinai praranda savo efektyvumą. Kad to išvengti buvo sukurta Ultrabarb™ SHORT profilio pjaunanti viela (8 pav.), kuri turi mažesnius pjaunančius/duriančius elementus.

 

Ultrabarb™ SHORT profilio pjaunanti viela

8 pav. Ultrabarb SHORT profilio pjaunanti viela

 

Šio profilio pjaunanti viela pasižymi visomis gerosiomis (aukščiau išvardintomis) „Ultrabarb™“ profilio pjaunančios vielos savybėmis plius mažesni pjaunantys/duriantys elemento ašmenys neužsilanksto ir todėl šio profilio pjaunanti viela idealiai tinka daugkartiniam naudojimui (pratybose, mokymuose, tarptautinėse misijose ir t.t.) ir ypač mobilių užtvarų įrengimui.

Šie du pjaunančios vielos profiliai buvo sertifikuoti NATO ir jiems buvo suteikti „NATO Stock“ numeriai (toliau NSN) – NATO išteklių/žaliavų numeriai (9 pav.).

NATO išteklių/žaliavų numeriai

9 pav. NATO išteklių/žaliavų numeriai

 

NSN turintys gaminiai gaminami pagal NATO patvirtintas/aprobuotas technines specifikacijas, NATO įgalioti atstovai pastoviai atlieka gaminių techninių, konstrukcinių ir eksploatacinių savybių pastovumo vertinimą ir tikrinimą. NSN turinčių gaminių gamybai leidžiama naudoti tik NATO sertifikuotas medžiagas, o patys gaminai turi turėti NATO nustatytus kokybės sertifikatus ir/arba pasus, patvirtinančius jų kilmę, t. y. gamintoją, kokybę ir nustatytos formos ženklinimo korteles. Čia neaprašinėsiu NSN turinčios pjaunančios vielos techninių specifikacijų, jas kariuomenės atstovai gali nesunkiai rasti NATO materialinių resursų duomenų bazėje.

Tereikia tik išsirinkti labiausiai jums tinkantį gaminį ir to gaminio NSN ...... numerį nurodyti organizuojamo, norimos įsigyti prekės, konkurso techniniuose reikalavimuose.

Šiandien vienas populiariausias gaminys gaminamas iš pjaunančios vielos yra „Concertina“ – išvertus reikštų „Armonika“. Jis gaunamas pjaunančią vielą susukant į spiralę ir spirales tarpusavyje, tam tikrais atstumais, susegant specialiomis apkabomis/sąvaržomis. Taip gaunasi gaminys, kuriam pritapo spiralinės pjaunančios vielos Concertina pavadinimas (10 pav.).

Spiralinė pjaunanti viela Concertina ir pagrindinės techninės charakteristikos

10 pav. Spiralinė pjaunanti viela Concertina ir pagrindinės techninės charakteristikos

 

Kaip matome spiralinė pjaunanti viela Concertina gaminama formuojant įvairaus aukščio (nuo 300 mm iki 1250 mm) ir įvairaus (blokuojamo/užtveriamo) ilgio (nuo 4 m iki 15 m) cilindrus.

Kuo didesnis apkabų/sąvaržų, susegančių spirales tarpusavyje skaičius, tuo tankesnė ir tvirtesnė užtvara. Spiralinės pjaunančios vielos „Concertina“ panaudojimas greitas ir paprastas. Iš jos labai lengva formuoti mobilias gynybinias užtvaras (11 pav.), kurios pasižymi efektyviu priešo gyvosios ir puolamosios technikos sulaikymu.

 

Mobilios užtvaros iš spiralinės pjaunančios vielos Concertina suformavimas

11 pav. Mobilios užtvaros iš spiralinės pjaunančios vielos Concertina suformavimas

 

Šiandien dažniausiai naudojama 730 mm ir 980 mm aukščio spiralinė pjaunanti viela Concertina. Praktiškai spiralinės pjaunančios vielos Concertina aukščio pasirinkimą nulemia jos konkretus panaudojimo poreikis. Dažniausiai renkamasi taip:

  • 450 mm ÷ 730 mm aukščio – stacionarioms užtvaroms, montuojamoms ant esamų statinių/tvorų ir naudojamos ilgalaikei konkrečių objektų apsaugai. Šiuo atveju labiausiai tinka spiralinė pjaunanti viela Concertina su „Ultrabarb™ Blade Profile” pjaunančiais/duriančiais elementais (6 pav).;
  • 730 mm ÷ 980 mm aukščio – laikinoms/mobilioms gynybinėms arba priešininko gyvosios jėgos ir technikos sulaikymo užtvaroms formuoti. Tam tikslui geriausiai tinka spiralinė pjaunanti viela Concertina su „Ultrabarb™ SHORT” profilio pjaunančiais/duriančiais elementais (8 pav).

Tam, kad padidinti užtvarų gynybinį/sulaikymo efektyvumą naudojami 3 arba 6 spiralių/cilindrų mobilūs barjerai (12 pav).

 

Mobilūs cilindrinės pjaunančios vielos Concertina barjerai

12 pav. Mobilūs cilindrinės pjaunančios vielos Concertina barjerai

 

Jie gaunami reikiamą skaičių spiralinės pjaunančios vielos Concertina spiralių/cilindrų tarpusavyje sutvirtinant specialiomis užspaudomis/sąvaržomis. Gautas barjeras sumontuojamas ant priekabos. Reikalui esant per 20-30 sekundžių galima suformuoti 200 – 300 m ilgio spiralinės pjaunančios vielos Concertina barjerus ir sukurti efektyvias priešininko sulaikymo užtvaras. Vėliau šiuos barjerus galima nesunkiai surinkti atgal į priekabą ir išsivežti tolimesniam panaudojimui...

Lietuvai 2004 metais įstojus į NATO atsirado būtinumas Lietuvos kariuomenę modernizuoti ir aprūpinti ginkluote bei įranga, atitinkančią NATO standartus.

Lietuvos kariuomenės Materialinių resursų departamentas 2014 metais, tikslu išrinkti geriausią ir labiausiai Lietuvos kariuomenei tinkantį pjaunančios vielos gaminį, organizavo viešą, tarptautinį „Spiralinės pjaunančios vielos iš nerūdijančio plieno Koncertina (Concertina) su montavimo priedais“ techninių specifikacijų konkursą. Iš daugelio konkursui pateiktų techninių specifikacijų buvo išrinktos nerūdijančio spiralinės pjaunančios vielos gaminio Concertina ir jo montavimo priedų specifikacijos, kurios labiausiai atitiko nūdienos Lietuvos kariuomenės poreikius ir aukštus NATO standartus. Šios techninės specifikacijos buvo pripažintos kaip labiausiai taikytinos ir naudotinos Lietuvos kariuomenei organizuojant aukščiau paminėtų gaminių pirkimo konkursus (13 pav.).

 

Spiralinės pjaunančios vielos iš nerūdijančio plieno Koncertina (Concertina) su montavimo priedais techninės specifikacijos

13 pav. Nerūdijančios spiralinės pjaunančios vielos Koncertina (Concertina) su montavimo priedais techninės specifikacijos

 

Toliau belieka atsakyti į klausimą – kodėl šios techninės specifikacijos tik išimtinais/retais atvejais naudojamos skelbiant/perkant spiralinės pjaunančios vielos Concertina gaminius?

Kodėl organizuojant konkursus nurodomi tik trys-keturi vielos ir pjaunančio profilio/elemento konstruktyviniai reikalavimai, bet nepaprašoma nurodyti iš kokios žaliavos ir pagal kokias technines specifikacijas (nors minimalias) jie pagaminti, kodėl neprašoma gaminiams pateikti deklaracijų/sertifikatų ir garantijų, atitinkančių Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas.

Aš nemanau, kad taip elgiamasi norint piktybiškai sumažinti Lietuvos kariuomenės gebėjimą saugoti ir ginti Lietuvos valstybę – greičiausiai tai atskirų žmonių kompetencijos neturėjimas ir tingėjimas tinkamai bei sąžiningai atlikti jiems patikėtus darbus.

Jei manote, kad Lietuvos kariuomenė neturi pakankamai materialinių resursų, reikalingų pirkti visą NATO standartus atitinkančią įrangą – pirkite pigesnę, bet ne PRASTESNĘ ir nepatingėkite konkurso techninėse specifikacijose vietoj 3-4-rių nurodyti bent 10-15-ka ir net daugiau techninių reikalavimų. Lai perkami gaminiai būna ne patys prasčiausi, bet pigiausi iš pačių geriausių. Toliau pateiksiu išplėstas apibendrintas/orientacines pagrindines spiralinės pjaunančios vielos Concertina technines specifikacijas (14 pav.).

 

14 pav. Apibendrintos nerūdijančios spiralinės pjaunančios vielos Koncertina (Concertina) techninės specifikacijos

 

Tikiuosi, kad apibendrintos spiralinės pjaunančios vielos Concertina techninės specifikacijos bei rašinyje pateikta informacija ateityje jums padės organizuoti pilnaverčius ir skaidrius konkursus.

Jei turėsite klausimų ar pastabų rašykite – bus malonu padiskutuoti jums rūpimais klausimais.

Pagal atskirus pageidavimus, nemokamai, galime atsiųsti įvairių pjaunančios vielų gaminių pavyzdžius bei pilnas gaminių technines specifikacijas (ribotam naudojimui).

 

Pagarbiai,

Apsaugos verslo grupės ekspertas

UAB Levoriškis generalinis direktorius

Giedrius Taraškevičius

+370 698 36741

Kauno g. 34, Vilnius, Lietuva, LT-03202

  Tel. 8 5 233 7675, faks.8 5 233 6218, Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Su kokiomis problemomis susiduriate eksploatuodami apsaugos sistemas?

The voting for this poll has ended

Reklama

 

Nesąmonių muziejus

Gazelė 2013

Gazelė 2013

Link